Siz de Olumsuzluklara Odaklananlardan Mısınız?

Her insanın hayatında olumlu ya da olumsuz deneyimleri vardır. Kendimize soralım daha çok olumlu durumlara mı odaklanıyoruz yoksa olumsuz durumlara mı?

Kimi zaman bütün olumsuzlukların bizim başımıza geldiği ile ilgili yanılgıya düşeriz. Ama aslında durum tam anlamıyla böyle değildir. Gündelik hayatta bizim dikkatimizi çekmeyen bir çok olumlu şey ile karşı karşıyayızdır. Ama olumsuzluklara o kadar odaklanırız ki gözümüzün önündeki mucizelerin bile farkına varamayız. Herkesin başına gelebilecek ufak tefek problemler bile başımıza gelen büyük bir felaket niteliğinde olabilir bizim için. Ama sahip olduğumuz güzellikleri de bir o kadar küçümseriz.. Halbuki sahip olduğumuz o ufak tefek güzellikler, bizim hayatımızı kolaylaştıran, yaşam kalitemizi arttıran, belki de bir çok kişinin sahip olamadığı şanslı olduğumuzun ıspatı niteliğindeki şeylerdir aslında.

Yaşadığımız olumsuz olaylarda da göremediğimiz güzellikler vardır. Biz o an sadece bize olan zararlarını görebiliriz ama belki de olumsuz görünenin bize açacağı kapılar, katacağı güzellikler , olumsuzluğu unutturacak güzelliktedir.

Hayatımızda edindiğimiz her bir deneyim bizi büyütür, olgunlaştırır ve bir sonraki adımımızı sağlamlaştırır. Hayatta hiç bir şey sebepsiz değildir ve biz hangi yönüyle görmek istersek onu görürüz. Yani hayatı kendimize zehir etmekte, kaliteli ve huzurlu hale getirmek de bizim elimizde..

Eğer ki olumsuzlar sizin çabucak dikkatinizi çekiyor ve hayatınızdaki güzellikleri fark edemiyorsanız, hayata bakış açınızı, düşünce yapınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Çünkü bu durum sizin yaşam kalitenizi, fiziksel ve ruhsal sağlığınızı olumsuz etkiler. Bunun için de psikoterapi , sizin yaşam kalitenizi arttıracak bir hizmettir.

ÇATI KATI PSİKOLOJİ

PsK. Eda Nur Baratalı Öztürk

Scroll to Top
Sohbeti başlat
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz