Çocuk Yetiştirirken Kurallar-Sınırlar Neden Önemlidir?

Bazen çocuklarımıza kurallar koymak, onları kısıtlamak, bazı şeylerden mahrum bırakmak, isteklerini ötelemek gibi durumlar ailelere acımasızca, vicdansızca gelebiliyor. Yapabildiğimiz en iyi imkanları sunmalıyız. Hiç bir şeyden geri kalmasın. Biz onlar için çalışıp çabalıyoruz gibi gerekçelerle çocuklarına daha yararlı olacağını düşündükleri tutumları sergiliyorlar. Böyle olunca da çağımızın hastalığı gibi görebileceğiniz bazı problemlerle karşılaşıyoruz. Mutlu olamama, tatmin olamama, şartlara uyum sağlayamama, problem çözme becerilerini edinememe, problemlerini üstlenememe, karar alamama, karar alsa bile sonucuna katlanamama, maddi manevi herhangi bir şeyin kıymetini anlayamama ve önemsizleştirme, emeğinin karşılığından haz alamama, hayatı anlamlandıramama.. Daha bunun gibi birçok problem sayabiliriz.
Bu sorunlarla neden mi karşılaşıyoruz? Çünkü çocuklarınızın hayatı öğrenmesi, doğruyu yanlışı ayırt edebilmesi, birşeylerden haz duyabilmesi için kurallara ihtiyacı vardır. Kurallar onlar için güvencedir. Belirsizlik, kendilerini güvende hissedememesine sebep olur. Bir şeyi istediği anda elde edebileceğini düşünen bir çocuk o şeyin kıymetini anlayamaz, anlayamadığı için de çabucak sıkılır. Bir şeyi elde etmesi için sabrın, emeğin , şükrün önemini bilmesi anlayabilmesi gerekli.
Çocuklarınıza iyilik yapıyorum derken farkında olmadan onları tek yönlü bir hayata alıştırmış oluyoruz. İmkanlarınızın daimi olma garantisi olmadığı gibi o çocuğa bakım verenlerin de bu hayatta daimi bir yeri yok. Bu yüzden de çocuğunuza sınırsız şartlar değil gerekli ve tutarlı imkanlar sağlayın. Çocuklarınızın geleceği tıpkı çocuklarınız gibi kıymetli. Sağlam bir benlik oluşturabilmeleri için destek olmak, onlara yapacağınız en güzel iyilik olacaktır.

PsK. Eda Nur BARATALI ÖZTÜRK

ÇATI KATI PSİKOLOJİ

Scroll to Top
Sohbeti başlat
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz